W piaskownicy

Józef Gałązka, Natan Kryszk

Formy rzeźbiarskie Józefa Gałązki i Natana Kryszka powstały w procesie współdziałania od szkiców po ich realizację. Radość z procesu twórczego, z form zaprojektowanych i wykonanych przez artystów, jest istotnym elementem ich twórczości i przyjaźni.

Piaskownica to punkt odniesienia dla Gałązki i Kryszka, archetyp miejsca, w którym rozpoczęła się ich droga twórcza. W sposób naturalny artyści wracają do dzieciństwa, czasu bez żadnych ograniczeń, energii poznawania nowych form i struktur. Dowolność materiałów i kolorów stanowi podstawę do dialogu, uzyskania myśli i form, początku i koń- ca procesu twórczego. Rzeźba w ostatecznej formie objawia się w wyniku twórczej współpracy.

Pierwotną inspiracją do realizacji wystawy „W piaskownicy” była twórczość Władysława Hasiora, którego kolekcja dzieł w formie stałej ekspozycji znajduje się w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim. Czerpiąc z techniki stosowanej przez Hasiora, Gałązka i Kryszk wykonali odlewy form w ziemi, które zespolone razem przed- stawiają rzeźbę Spider-Mana, komiksowej postaci pełnej tajemnic.

Tworząc rzeźby artyści przyglądali się sobie i rzeczywistości ich otaczającej niczym dzieci. Beton i metal, ale także karton, czy materiały znalezione w trakcie pracy, stanowiły dla nich podstawę tworzenia.

Wystawa dwóch młodych rzeźbiarzy w Miejskim Ośrodku Sztuki oprócz głównej narracji opowiada także dwie alternatywne historie. W centralnym punkcie przestrzeni galeryjnej na stole piaskownicy widzki i widzowie zobaczą wystawę małych form – szkice rzeźb zrealizowanych w dużych formatach, jak również rzeźb, które powiększenia jeszcze się nie doczekały. Poboczną prezentację stanowić będzie retrospektywna wizualna opowieść o dwóch wystawach: „Widok” w Biurze Wystaw w Warszawie (2019) oraz „Powidok” w Galerii Władysława Hasiora, oddziale Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem (2022), stanowiących dotychczasową udaną współpracę Józefa Gałązki i Natana Kryszka.

Józef Gałązka, Natan Kryszk

W piaskownicy

30 czerwca – 27 sierpnia 2023
Miejska Galeria Sztuki