Monika Drożyńska Okruszynka

11-letni syn artystki Moniki Drożyńskiej, inspirując się opowiadaniem Stanisława Lema napisał opowiadanie o Okruszynce.
Monika Drożyńska postanowiła wyhaftować opowieść syna. Artystka wcześniej już kilkakrotnie współpracowała z synem. Wspólne prace prezentowali w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (2020) oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (2017).

Opowiadanie napisane przez syna, a wyhaftowane przez mamę, zostało opublikowane w przestrzeni miejskiej w Krakowie. Reprodukcja haftu, w formie plakatu, pojawia się na okrągłych słupach w przestrzeni publicznej. Opowiadanie napisane przez syna, a wyhaftowane przez mamę zostało zaminowane. Praca ma formę wideo, Tymon czyta tekst, a litery stały się bohaterkami animacji. Autorem animacji jest Jan Moszumański.

Projekt współfinansowany ze środków miasta Krakowa.

Monika Drożyńska
Okruszynka

kurator:

koordynatorka:

animacja (montaż i dźwięk):
Jan Moszumański

tekst: